Ciğer Üşütmesine Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ciğer Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Ciğer Üşütmesine Ne İyi Gelir, Ciğerlerimizin vücudumuzdaki yeri ve önemi çok büyüktür. Kaliteli ve sağlıklı bir hayat sürdürebilmemiz için ciğerlerimizin sağlıklı olması büyük önem taşır. Vücudumuzda oksijen dağılımı yapan ciğerlerimizin bir diğer büyük özelliği de kendi kendilerini temizleyebiliyor olmalarıdır. Ciğerlerimizin rahatsız olması hemen hemen tüm yaşam kalitemizi düşürmektedir. İlk olarak nefes darlığı çektiğimiz için, tüm nefesle ilgili olan şeyleri yapmakta zorluk çekeriz. Ciğerlerimizi üşütmüş olduğumuzun belirtileri ise birçok kişilerde aynı görülmektedir. Ciğerlerimizi üşütmüş olduğumuzu ilk olarak, nefes darlığından, kötü öksürükten, göğüste sıkışıklıktan, boğazda oluşan gıcıktan ve hırıltıdan anlarız.

  • Zencefil; Zencefil bir çoğumuzun evinde genelde bulunur. Evimizde yoksa da bir aktardan rahatlıkla bulabiliriz. Taze almış olduğumuz zencefili minik küp-küp doğrayalım, içine 1-2 tane kabuk tarçın ekleyelim, 2-3 adette karanfil ekleyerek üzerine sıcak su ekleyelim, 6-7 dakika kadar demledikten sonra günde 3-4 bardak olmak üzere rahatlıkla içebilirsiniz.
  • Kekik; Kekik hemen hemen herkesin evinde bulunan bir bitkidir. Kekik de öksürük, bronşit gibi ciğere bağlı hastalıklarda bize çok faydası olan bir bitkidir. Kekiği de bir çay fincanı suya iki tatlı kaşığı kadar gelecek şekilde ölçüp, kaynak suya koyup 6-7 dakika kadar demleyip içine bal ve limon suyu koyarak içebilirsiniz. Kekik çok demlendiği zaman acı olacağı için çok fazla suda kalmamasına özen gösterin.
  • Kuru soğan; Kuru soğandan yayılan, doğrarken bile bizi ağlatan keskin gaz da öksürükte yani ciğer üşütmesi ne iyi gelenler arasındadır. Bir baş kuru soğanı da akşamdan ince doğrayıp içine birkaç kaşık bal koyarak oda sıcaklığında bekletirseniz, bir süre sonra soğanın suyunu balın içine bıraktığını görebilirsiniz, bu karışımı da sabah akşam yetişkinler için 1 yemek kaşığı, çocuklar içinse 1 tatlı kaşığı olacak şekilde tüketebilirsiniz.
  • Siyah üzüm; Siyah üzümün de özellikle kurusunun en büyük bilinen faydası da ciğerlerimizi kuvvetlendirmesi ve yenilemesidir. Her gün düzenli olarak bir avuç siyah kuru üzümde ciğer üşütmesi rahatsızlığında bize çok büyük fayda sağlayacaktır.
  • Bal- karabiber; Bal ve karabiberi karıştırıp da tüketebileceğimiz gibi, özellikle ciğer üşütmesi rahatsızlığında da çok farklı bir yöntem olarak da kullanabiliriz. Yarım kâse balın içine dolu dolu bir tatlı kaşığı karabiber koyup karıştıralım, ayrı bir yerde iki orta boy havluyu ütü yolu ile ısıtalım, ben pratik olsun diye ütü dedim isterseniz farklı bir yöntem ile de ısıtabilirsiniz. Yaptığımız bal-karabiber karışımının yarısını önce göğüs kısmına sürüp hemen sıcak havluyu saralım, daha sonra karışımın kalan yarısını da sırt kısmına sürüp yine sıcak havluyu koyalım. Bir haftada üç kere olacak şekilde akşam yatmadan önce bu karışımı sarıp rahatlıkla yatabilirsiniz. Kısa bir süre sonra ciğer üşütmesi rahatsızlığından eser kalmadığını görebilirsiniz.
  • Okaliptüs; Okaliptüs bitkisinin yapraklarının da en büyük özelliği antibiyotik bir özelliğe sahip olması ve içerisindeki uçucu yağlar açısından zengin olmasıdır. İçerisinde bulunan bu uçucu yağların ciğer üşütmesine iyi gelen faydası vardır, ciğerlerimizi yeni gelecek olan kötü mikroplardan korur, olanlarında yok olmasında yardımcı olur, aynı zamanda kan dolaşımının hızlanmasını sağlar, vücudumuzu da rahatlatır. Okaliptüs yaprağını taze olarak temin edebileceğimiz gibi, kuru olarak aktardan da bulabiliriz, bu çayı da kekik çayını demler gibi demleyip günde bir çay fincanı olacak şekilde tüketebilirsiniz.

Ciğer Üşütmesine Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni