Akciğer Üşütmesine Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akciğer Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Akciğer üşütmesine ne iyi gelir, akciğerler solunum sisteminin önemli bir parçasıdır. Yaşamak için hayati bir öneme sahiptir. Vücutta oksijen dağılımını yapan akciğerler aynı zamanda kendi kendisi temizleyebilir. Akciğerlerin dışını kaplayan, tıpta silis olarak tanımlanan tüylü doku akciğerlerdeki toksinlerin dışarıya atılmasında en önemli etkenlerden biridir. Akciğer üşütmesi sonucunda hastalarda oluşan ilk belirtiler arasında dikkat çekici öksürük ve nefes almada zorlanma ortaya çıkar. Bu belirtilerin yanında göğüste sıkışma hissi, solunumda hırıltı, bronşiyal spazmlar gibi semptomlarda meydana gelir. Akciğer üşütmesinin ilerleyen aşamalarında hastalarda astım, bronşit, amfizem, zatürre gibi ciddi hastalıklar görülebilir. Akciğer üşütmesine iyi gelen uygun bir tıbbi tedavinin yanında, evde uygulayabileceğiniz bitkisel önerilerde vardır. Bunları doktorunuza danışarak uygulamanızı tavsiye ederiz.

Akciğer üşütmesine iyi gelen öneriler

Zencefil: bu faydalı bitkinin yararları arasında akciğer üşütmesine iyi gelmesi de bulunmaktadır. İçeriğindeki gingerol denilen antioksidan sayesinde akciğerleri güçlendirir. Aynı zamanda akciğerlerde bulunan mukus, alerjenler, toksinler gibi olmaması gereken maddeleri de dışarı atmakta etkili bir bitkisel kaynaktır. Zencefili gün içinde dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. İster çay olarak demleyebilir, isterseniz yemeklerinizde baharat olarak tüketebilirsiniz. Zencefili taze ve kuru olarak her yerde bulma olanağınız var. Özellikle taze zencefille çay demlemenizi öneririz. Akciğer üşütmesine karşı etkisi daha hızlı olur.

Okaliptüs: bu bitkinin doğal bir antibiyotik olduğunu belirtelim. Özellikle yapraklarında çok önemli faydaları olan uçucu yağlar bulunmaktadır. Akciğerler açısından nefes açıcı etkisi vardır. Akciğerlere zarar veren etkenlerden korur, bunların dışarıya atılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda vücuttaki şişkinliği giderici, akciğerlerdeki tıkanıklığı açıcı ve kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır. Özellikle taze okaliptüs yapraklarıyla hazırlayacağınız çayı akciğer üşütmesine iyi gelir. Hem rahatlamaya yardımcı olur hem de bronşit hastalarındaki öksürüğü keser. Okaliptüs çayını günde 1 fincan içebilirsiniz. Ancak çayını demleme yoluyla hazırlayın. Yani sıcak suyun içine okaliptüs yapraklarını koyarak 10 dakika kadar demlemeniz yeterlidir. Okaliptüs ile hazırlanmış aktarlarda satılan karışımı da kullanabilirsiniz.

Kuru siyah üzüm: Siyah üzümün tazesi kurusu çok şifalıdır. Üstelik çekirdeklerine kadar faydalı bir besindir. Bu faydalarının yanında akciğer üşütmesi için iyi gelen bitkiler arasındadır. Akciğerlerin kuvvetlenmesine, sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Her gün bir avuç kadar kuru siyah üzümü bu niyetle tüketebilirsiniz. İsterseniz hoşaf yapabilirsiniz. Akciğer üşütmesine iyi geldiği gibi, üşütme yüzünden ortaya çıkan göğüs ağrılarına da iyi gelir.

Bal zencefil karışımı: Halk arasında özellikle öksürük için kullanılan bu karışım, akciğer üşütmesine iyi gelmektedir. Bu karışım öksürüğü esmek içinde birebir etkilidir. Özellikle akşamları bir tatlı kaşığı bal ve zencefil karışımını yatmadan önce tüketirseniz, akciğer üşütmesi için güzel bir alternatif olacaktır.

Akciğer üşütmesine ne iyi gelir diye merak edenler için faydalı önerilerde bulunduk. Ancak bunlar herkes için uygun olmayabilir. Özellikle hamile olanlar, emzirme döneminde olanlar ve çocuklar bu tür bitkisel karışımları kullanmamalıdır. Kullanmak isteyenlerde doktoruna ya da bir uzmana danışarak doğru şekilde, doğru dozlarda kullanmalıdır.

Akciğer Üşütmesine Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Üşütme İshal Yapar mı?

Üşütme İshal Yapar mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Akciğer Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Akciğer Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Sırt Ağrısı Üşütme Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Ağrısı Üşütme Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Üşütme Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Üşütme Belirtileri ve Tedavisi

Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Üşütme Belirtileri ve Tedavisi

Üşütme Belirtileri ve Tedavisi