Gebelikte Üşütme Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gebelikte Üşütme Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Üşütme, gebelerin ve bebeğin sağlığını tehdit eden soğuk algınlığıdır. Hamile kadınlar özellikle birinci trimester denilen ilk üç aylık dönemde, hormonal değişiklikler ve bedenin bu yeni duruma uyum sağlaması için verdiği çabayla daha çok halsiz yorgun ve hasta gibi hissedebilirler fakat bu durum 4. Aydan itibaren azalarak kaybolur. Bununla beraber gebe kadınlar ikinci trimester yani ikinci üç aylık dönemde, hamilelik haline daha çok uyum sağlarlar. Hamileliğin son üç ayı yani üçüncü trimester dönemi üşütme, soğuk algınlığı şikâyetlerinin en çok yaşandığı dönemdir. Özellikle gebeliğin son dönemi kış aylarına denk geliyorsa bu durumla daha sık karşılaşılır. Hamileliğin son döneminde gebe kadınlar, bebeğin iyice büyümesi ve hormon dengelerinin tamamen değişmesi ile sık sık ateş basmaları ve terleme nöbetleri yaşayabilirler. Bu sebeple ince kıyafetler tercih eder ve serin yerlerde olmak isterler. Bu durum gebe kadının rahatlamasını sağlasa da soğuk algınlığı ve üşütmeye de zemin hazırlayabilir.

Gebelikte Üşütme Tedavi Yolları

Gebe kadınlar, özellikle kendilerini dış etkenlerden uzak tutmalıdırlar. Soğuk algınlığı yaşayan akraba veya arkadaşlardan uzak durmak ve gün içinde bol bol el yıkamak herhangi bir bulaşmayı önleyebilir. Bunun dışında özellikle soğuk havalarda giyilen kıyafetlere ve dışarda olma süresine dikkat etmek gerekir. Gebelikte üşütme ciddi sorunlara yol açabilir. Hamile kadınlar gebelik süresinde çok kolay ilaç kullanamazlar. Soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan birçok ilaç ve antibiyotikler, anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu sebeple gebe bir kadın eğer soğuk algınlığı ve üşütme problemi yaşıyorsa, derhal bir hekime başvurmalıdır. Ana çocuğu ve aile planlama merkezlerinde görevli bulunan aile hekimleri ve ebeler bu konuda hamilelik boyunca yaşanacak problemlerde hamile kadınlara ücretsiz hizmet vermektedirler.

Gebe kadınlar üşütme problemi yaşamamak için; mevsim normallerine göre ferah, pamuklu, terletmeyen kıyafetler tercih etmeli, soğuk havalarda dışarıda çok fazla vakit geçirmemeli, terlemiş olduğu durumlarda kıyafetlerini değiştirmeli ve mümkünse ılık bir duş yapmalı, soğuk algınlığı yaşayan kişilerden uzak durmalıdır.

Buna rağmen soğuk algınlığı yaşıyor ise; öncelikle mutlaka bir uzmana danışmalı ve vitamin yönünden zengin beslenmeli, bol bol meyve ve sebze tüketerek vücut direncini artırmalıdırlar. İlaç kullanacaklar ise mutlaka bunu hekim kontrolünde yapmalıdırlar. Bol protein içeren ve vitaminler ve mineraller yönünden zengin bir beslenme şekli de vücut direncini artıracak ve gebelikte üşütme şikâyetlerini azaltacaktır.

Gebelikte Üşütme Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Üşütme İshal Yapar mı?

Üşütme İshal Yapar mı?

Mide Üşütmesi Bitkisel Tedavi

Mide Üşütmesi Bitkisel Tedavi

Haber Bülteni