Çocuklarda Mide Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çocuklarda Mide Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda mide üşütmesi; yetişkinlere göre daha korumasız bir vücuda sahip olan çocuklar, diğer hastalıklarda olduğu gibi mide üşütmesi durumunda da büyük sorunlar yaşamaktadır. Mide üşütmesi hem çocuklarda hem de yetişkinlerde en çok soğuk su tüketimi sebebi ile meydana gelmektedir. Asıl sebebi virüsler ve bakteriler olan bu durum tıbbi olarak gastroenterit olarak bilinmektedir. Mide üşütmesi, kış aylarında ve yaz aylarında çok yaygın görülen bir durumdur. Aslında yaz aylarında bu rahatsızlık daha çok görülür. Çünkü aileler kış aylarında çocuklarının soğuk şeyler tüketmemesi için dikkatli davranırlar. Yaz aylarında ise dikkat edilmeyerek çocuklar dondurma, soğuk içecekler tüketirler. Bu durum ilk önce mideyi etkilemektedir. Bunun yanı sıra soğuk havalarda karın bölgesinin soğuk bir yere temas etmesi durumunda da mide üşütmesi gerçekleşir. Genel olarak virüs ve bakteri hastalığı olan bu durum soğuk nedeni ile gerçekleşmiş olursa enfeksiyon etkin olmuş demektir. Enfeksiyon hastalıklarında vücuda ilaçlarla destek olunduğunda bu rahatsızlık tedavi edilmiş olur.

Çocuklarda Mide üşütmesi belirtileri nelerdir?
  • Sağlıklı çocuklarda bile iştahsızlık görülmektedir. Bu durum mide üşütmesin de daha da artış gösterir. Çocuklarda mide üşütmesinin ilk belirtisi iştahsızlıktır.
  • İştahsızlık durumuyla bağlantılı olarak halsizlikte görülmektedir. Fakat bu durum bazen çocuklarda fark edilmeyebilir.
  • Mide üşütmesinin en büyük belirtisi mide bulantısıdır. Mide bulantıları bazen çok şiddetli olmaktadır. Bu nedenle kusma sorunları görülebilmektedir.
  • Başka belirti ise midenin tam olarak görevini yapmamasından dolayı meydana gelen ishal sorunlarıdır. Çocuklarda mide üşütmesin de genellikle görülen bir durumdur.
  • Mide üşütmesi belirtilerinde karın ağrısı da görülmektedir. Fakat bu durum herkeste görülmeyebilir.
  • Mide üşütmesinin diğer belirtileri, ağız kokusu, midede ara ara kramplar, yüksek ateş, baş ağrısı, gözde kızarıklıklar gibi durumlar görülmektedir.
Mide üşütmesi, virüs kaynaklı hastalıklardan olduğu için bulaşıcı bir özellik göstermektedir. Bu nedenle Mide üşütmesi hastalığına yakalanan çocuklarla kesinlikle yakın temasa geçilmemelidir. Bunun yanında bazı yiyeceklerden de uzak durulması gerekir. Çünkü bazı yiyecekler, mide üşütmesine neden olan virüslerin hızlı bir şekilde çoğalmasına sebep olmaktadır. Özellikle süt ürünleri ve deniz ürünleri de mide üşütmesini arttırabilir.

Çocuklarda Mide üşütmesi tedavisi nasıl yapılır?

Bu rahatsızlığın tedavisi genellikle antibiyotikle yapılmaktadır. Bunun yanı sıra ishal nedeni ile vücut hızlı bir şekilde su kaybı yaşar. Bunun için çocuklara bol bol sıvı verilmesi gerekir. Aynı zamanda çocukların beslenmesine de özen gösterilmesi gerekir.

Çocuklarda Mide Üşütmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Üşütme İshal Yapar mı?

Üşütme İshal Yapar mı?

Bebeklerde Mide Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Mide Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Üşütme Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Üşütme Belirtileri ve Tedavisi

Mide Üşütmesi İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Mide Üşütmesi İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Üşütmeye Ne İyi Gelir?

Üşütmeye Ne İyi Gelir?