Üşütme İshal Yapar mı?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Üşütme İshal Yapar mı?

Üşütme ishal yapar mı, genel olarak üşütme denilince kış aylarında sık görülen hastalıklardan biri olan soğuk algınlığıdır. Kişinin üşütmesi durumunda, öncelikle başlayan halsizlik, ateş, mide bulantısı ve ishal durumları ile ortaya çıkan belirtilerdir. Üşütme durumunda karşılaşılan ishal gibi durumlar ile hasta sıkıntılı günler yaşayabilir. Hasta olan kişide üşütme ishal yapmaktadır. Böylesi durumlarda kişi ishal olur olmaz kendini korumalıdır. Öncelikle ishal olan kişi vücutta su kaybı yaşar. Kaybolan suyun yerine sıvı tüketilmelidir. Vücudumuzdaki suyun önemi oldukça büyüktür. Vücut içinde yeterli gelmeyen su ise diğer organlardaki suyu kullanarak vücutta başka sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Soğuk algınlığında ortaya çıkan üşütme ishal gibi durumlarda önlem alınabilir.

Evde yapılan patates haşlaması veya 1 adet muz yiyerek üşüten ishal olan kişiye yedirilmelidir. Bu yöntem ishal olan kişide belki de doktora gitme gereği duymayarak ishali geçecektir. Halk arasında sıkça rastlanılan durumlar karşısında hasta olan üşüten bir kişinin rahatsızlığı çok ilerlemeden başında gereken tedbirler alınmalıdır. Soğuk algınlığı durumunda üşütme ishal alınan tedbirler karşısında etki göstermiyorsa kişi en yakın polikliniğe gitmelidir. Fakat her üşütme ishal yapacak diye bir şey yoktur. Bazı soğuk algınlığı sebebi ile meydana gelen üşütme ishal yapmaz. Bazıları hafif şekilde atlatılırken bazıları ise oldukça kötü olabilir. Böylesi durum karşısında çeşitli görülen üşütme karşısında her iki sorun ile karşılaşılması mümkündür.

Üşütme ishal yapar mı, nasıl anlaşılır ve neler yapılır: üşütme de ishal durumunda kişi panik yapmamalıdır. Kişinin üşütme durumuna bağlı olarak ortaya çıkan şikâyetler karşısında ateş ve ishalin olması oldukça tehlikelidir. Hasta olan soğuk algınlığına yakalanan kişilerin vücudunda aldıkları mikrop veya bakterinin göstereceği tepkilere göre vücut reaksiyon gösterir. Bazen basit bir üşütme karşısında yapacağınız bir bitki çayı sizi toparlarken, bazı durumlarda ise doktor kontrolü olmadan kişi iyileşemez. Üşütme esnasında ishal olunur ise hastanın ilk yapacağı şeylerden birisi katı gıda tüketmelidir. Yapmış olduğu katı gıdayla ilk önlemini almıştır. Bu aşamadan sonra hastanın durumunda değişme görülüp görülmediği anlaşılarak ona göre tedbir alınmalıdır. Hasta olan kişinin dinlenmesi gerekir. Alınan tedbirler yetersizse yapılacak en doğru şeyin doktor muayenesi olduğu bilinmektedir.

Üşütme ve ishale iyi gelen bitkiler nelerdir: soğuk algınlığı durumunda iyi gelen bitki çayları bazen çok etkili olabilir. Faydalı olan bitkilerin şifa kaynağı olduğu bilinmeyen yoktur. Günümüzde kolaylıkla bulunan bitki kürleriyle birçok hastalığa iyi gelen şifalı bitkilerle yapılan çaylardır. Üşütme esnasında ishale yakalanan kişinin içeceği bitki çayları ve evde yapılan bir çorba ile çabuk fayda göreceğini sanıyorum. Bunların yanı sıra yanında hastaya yedirilen katı yiyeceklerle, hastanın kendisini toparlamasına yeterli olacak şeylerdir.
  • Nane limon
  • Zencefil
  • Tarçın
  • Ilık çay
  • Elma suyu
Yukarıdaki bitkiler soğuk algınlığına ve ishale iyi gelecek olan bitkilerdir. Bu bitkileri bir bardak sıcak su içinde az miktarda atıp 5 dakika dinlenmeye bırakıp içildikten sonra faydasını görmeniz mümkündür. Bütün bu yapılanlar fayda göstermiyorsa bir doktor muayenesi sonucu hasta olan kişinin daha çabuk iyileşmiş olduğu görülebilir.

Üşütme İshal Yaparmı Yorumları

soru

Yusuf

30 Nisan 2024 Salı

Ters iliskiye girdim fakat ayaklarimdan da usutmusum ters iliskiden 5 saat sonra su gibi gelen bi ishalim var sizce nedendir bir yardimci olun zor durumdayim ters iliskiden sonra tuvaletimde bir sorun yoktu usutmeden dolayi olmustur sizce napabilirim

Cevap yaz
cevap

Nuri

07 Eylül 2018 Cuma

Eğer içine boşaldıysa bu normal. Bende de aynı şekilde oluyor

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Üşütmeye Ne İyi Gelir?

Üşütmeye Ne İyi Gelir?

Üşütme İshal Yapar mı?

Üşütme İshal Yapar mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Mide Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Mide Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Mide Ağrısı Üşütme Belirtileri ve Tedavisi

Mide Ağrısı Üşütme Belirtileri ve Tedavisi

Bel Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bel Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi