Böbrek Üşütmesine Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Böbrek Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Böbrek üşütmesine ne iyi gelir, vücudumuzda en önemli organ olan böbreklerimiz bizim için oldukça önemlidir. İnsan vücudunda kendini tek yenilemeyen organımız olan böbrekler oldukça sağlık açısından dikkate etmemiz gereken bir durumdur. Böbreklerimizi iyi korumamız gerektiğini önemle bilmeliyiz. Vücudumuzdaki her organ gibi böbreğin görevleri olmaktadır. Bu durum karşısında böbrekler sürekli çalışan bir makine gibidir. Böbreklerimizin en ufak bir üşütmesi durumunda hemen önlem alınmalıdır. Aksi taktirde daha ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Hasta hemen belini ve böbreklerini sararak kendini sıcak tutmalıdır. Böbrek üşütmesi belirtisi kişide kusma, bulantı, ağrı gibi görülen belirtilerdir. Hasta öncelikle çok şiddetli bir böbrek üşütmesi ile karşı karşıya ise bu durumda hemen kendi önlemini almalıdır. Öncelikle sıcak içecekler içerek kendini, korumalı dinlenmeli ve bol su tüketmelidir.

Böbreklerde su içilmesi çok önemli bir ayrıntı olarak önemini taşımaktadır. Ayrıca hasta olmadan da su tüketilmelidir. Böbrekler için tüketilen suyun böbrek içinde oluşan kum, iltihaplanma gibi durumlarda böbreği temizler. Bu temizleme yardımı ile idrar yolu kanalı ile içeride oluşan atıklar dışarı atılır. Böbrek üşütmesin de yapılması gereken durum kendi aldığınız önlemler yetersiz olması durumunda hemen bir üroloji doktoruna gidilmelidir. Doktorunuzun yardımı ile böbrek üşütmesine iyi gelecek ilaçlar verilerek hastaya gereken tedbirler alınmalıdır. İlaç desteği alan hasta ayrıca kendine daha dikkatli bakarak sıvı tüketimini çoğaltarak kendini 2-3 gün içinde toparlar.

Böbrek üşütmesin de yenilmesi gereken yiyecekler: böbreklerini üşüten kişinin vücut direnci düşerek güç kaybı yaşar. Bazı yiyeceklerle ve doğal yollarla böbrek üşütmesin de iyi gelen besinler tüketmeliyiz. Yenmesi gereken besin olarak taze meyveler ve gerek görülürse C vitamini, bitki çayları, sarımsak ve soğan ayrıca önemli antibiyotik görevi görmektedir. Bu gıdalar bol tüketilirse ve bunların yanı sıra su tüketmeyi hiç unutmamalıyız. Hepsini bir arada uygulayabilirsek böbrek üşütmesinde çok çabuk iyileşerek sağlığımıza kavuşuruz. Ayrıca böbrek üşütmesin de soğuk olan yiyecekler, gıdalar ve sıvı tüketimlerin bile ılık, dolap dışından kullanılarak tüketilmesi uygundur. Böylesi bir durum karşısında böbrek soğuk içilen ve alınan gıdalarda zarar görerek daha fazla etkisini gösterecektir. Bitki çayları yapacağımız ve böbrek üşütmesinde iyi gelen bazı bitkiler ise şunlardır.

Nane: 1 fincan suya 1 çay kaşık atılır ve 5 dakika beklenerek içilir.

Kuşburnu çayı: 1 su bardağına kaynamış sıcak suyla beraber konulan kuşburnu çayı oldukça faydalıdır.

Lahana yaprağı: Suda kaynatıldıktan sonra yaprağın dış kısmını böbreğin üzerine konularak 15 dakika bekletilir.

Soğan: Büyük bir soğanı kaynatın ve bu işlem sonrası 9 saat kadar bekletip süzerek her gün günde 3 kere için antibiyotik görevi görür.

Böbrek üşütmesi tedavisinde neler yapılmalıdır: Hasta olan kişi veya kişilerin öncelikle böbrek üşütmesin de klima ve soğuk ya da cereyan gibi ortamlardan bir süre uzaklaşmalıdır. Çok ciddi olan böbrek üşütmesin de yapılan kontroller ardından gerek görülür ise doktor hastadan ultrason ve film isteyebilir. Daha ayrıntılı böbreği görmek isteyen doktorunuz, yapılan tetikler sonucu herhangi böbrek üşütmesi dışında başka hastalık var ise böbreklerde net olarak görür. Tedbir amaçlı birçok doktor hastanın sağlığı açısından rahatlıkla böbrekleri görebilmesi için bu tetikleri istemektedir. Böbrek üşütmesi tedavisinde içilen ılık limonata oldukça hastalığınıza etki gösterecektir. Tedaviye yardımcı olacak bir yöntem ise hastanın üşüten böbreğinin üzerine yapacağı ara, ara kompres ağrınızı azaltacaktır. Böbrek üşütmesi tedavisinde uygulanan bu işlemler en kısa zamanda sizi sağlığınıza kavuşmanızı sağlayacaktır. Vücudumuzda en değerli organımız olan böbreklerimiz oldukça koruyarak sağlığımıza bakılması ve dikkat edilmesi gerekmektedir. Söz konusu böbrek ise sağlığımıza oldukça ciddiye alınarak kendimize iyi bakmalıyız.

Böbrek Üşütmesine Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Editörün Seçtiği

Üşütme Nasıl Geçer?

Üşütme Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Böbrek Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Üşütme Titreme Belirtileri ve Tedavisi

Üşütme Titreme Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Akciğer Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Üşütme İshal Yapar mı?

Üşütme İshal Yapar mı?