Üşütmeye Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Üşütmeye Ne İyi Gelir?

Üşütmeye ne iyi gelir; Üşütme, kış mevsiminde soğuk algınlığı ile oluşan rahatsızlıktır. Genelde çocuklarda görülen üşütme, burun akıntısı, titreme, yüksek ateş, terleme, burun tıkanıklığı ve öksürük gibi belirtileri vardır. Üşütme olan kişilerde genelde vücut ağrıları ve yorgunluk halsizlik gibi belirtilerde gözlemlenir. Hastalığın belirtileri genelde herkeste aynıdır ve yazın bile olabilen bir rahatsızlıktır. Nedeni de yaz aylarında aşırı terleme ile soğuk su içmek ve yine terledikten sonra klima gibi cihazların önünde teri üzerinde soğutmaktan da kaynaklanabilir.

Üşütmenin belirtileri nelerdir?
 • İshal,
 • Yüksek ateş,
 • Sıcak ve soğuk Terleme,
 • Öksürük,
 • Balgam,
 • Aşırı vücut yorgunluğu,
 • Vücudun her yerinin ağrıması,
 • Halsizlik,
 • Mide bulantısı,
 • Kusma,
 • Kulak ağrısı gibi birden çok belirtisi olan ve birçok organın rahatsızlanmasına neden olan bir hastalıktır.

Üşütme, genelde dikkate alınmayan bir rahatsızlıktır. Her ne kadar herkesin olabileceği bir hastalık olsa da dikkat edilmez ise daha ciddi hastalıklara dönüşebilir. Bunların başında astım, bronşit, zatürre, menenjit, solunum yolu enfeksiyonları, boğaz ağrısı, bademcik enfeksiyonu, kulak enfeksiyonu, idrar yolları enfeksiyonu, gözlerde sulanma ve yanma gibi hastalıklar gelir. Önemsiz gibi gözüken ama tedavi edilmediğinde daha ciddi hastalıklara neden olan üşütme yaşam boyu sürekli yaşayacağınız hastalıklara gebe bırakabilir. O yüzden üşütme deyip geçmemek lazım.

Tanısı

Üşütme tanısını koymak için birçok belirti takip edilir. Hastanın astım gibi sabit hastalıkları var mı hekim tarafından araştırılır ve ona göre tanı ve teşhisi konur. Bazen bu teşhislere idrar tahlilleri de eklenebilir.

Tedavisi

Üşütmeye ne iyi gelir derseniz; Özellikle kış aylarında olan ve C vitamin değeri çok yüksek olan meyve sebzelerin düzenli bir şekilde tüketilmesi yani dengeli beslenme çok önemlidir. İçerisinde C vitamini olan portakal, limon, mandalina, Yeşil biber gibi sebze meyvelerin düzenli tüketilmesi gerekir. Terli bir şekilde soğuk havaya maruz kalmamakta üşütme de ikinci önemli etkendir. Bunun dışında temiz hava, mide için karabiber, tetra, karatup ve bal veya zencefil ve bal gibi ürünlerin üşütme hastalığına yakalanmanızı engeller. Üşütme hastalığı olan kişilerinde bu doğal ürünleri kullanması da hastalığın daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur.

Üşütmeye ne iyi gelir, eğer ki altta astım gibi geçmeyen hastalıklarınız var ise günlük hayatta yedikleriniz içtikleriniz hatta giyinme şeklinizi bile üşütmeye neden olabilir o yüzden bu hastalığa yakalanmamak için pamuklu giysiler tercih edilmeli ve terleme olsa bile kıyafetlerin hemen değiştirilmesi gerekir. Bir diğer konu ise sıcak havalarda bile çok soğuk su içmekten kaçınılmalıdır. Ayrıca üşütmenin geçmesi için antibiyotikler ve soğuk algınlığı ilaçları da kullanılabilir. Unutmayın her şeyin başı sağlıktır. Daha ciddi hastalıklara gebe kalmak istemiyor iseniz mutlaka üşütme gibi sıradan hastalıkların iyileşmesi için mutlaka doktora gitmelisiniz. Her ne kadar önemsiz gibi gözükse de her hastalık önemli ve ciddidir. Dikkat edilmez ise daha büyük hastalıklar ile yüzleşmenize neden olur. Sağlıklı günler.

Üşütmeye Ne İyi Gelir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Üşütmeye Ne İyi Gelir?

Üşütmeye Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bağırsak Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Üşütme Bel Ağrısı Yapar mı?

Üşütme Bel Ağrısı Yapar mı?

Üşütme Nasıl Geçer?

Üşütme Nasıl Geçer?

Gebelikte Üşütme Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Üşütme Belirtileri ve Tedavisi