Üşütme Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Üşütme Belirtileri ve Tedavisi

Üşütme, birçok kişide farklı şekillerde görülebilir. Bu bazı insanlarda mide bulantısı ve kusma problemine neden olurken bazı insanlarda da burun akıntısı yüksek ateş olarak ortaya çıkabilir. Özellikle soğuk kış aylarında karşımıza çıkan bu problem nedeniyle çok kötü durumlara düşebiliriz. Üşütme, özellikle çocuklar üzerinde büyük olumsuzlukların meydana gelmesine neden olmaktadır. Bağışıklık sistemi oldukça zayıf olan çocuklar çok basit bir şekilde bu hastalıktan etkilenirler. Çocukların en küçük soğuk havaya maruz kalmaları durumunda üşütme denilen rahatsızlık meydana gelir. Bu problem en çok çocuklarda ve yaşlılarda görülse bile aslında yetişkinlerde de bir o kadar probleme neden olmaktadır. Vücudun tümünü el geçiren üşütme, insanlar arasında genellikle pek önemsenmeyen bir durumdur. Çünkü yaklaşık olarak bir ya da iki hafta içerisinde etkilerini ortadan kaldıran bu rahatsızlık günümüze kadar birçok kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Üşüten insanlar ciddi bir şekilde vücut direncini kaybederler. Bu nedenle üşütmüş olan bir insan birçok hastalıktan olumsuz bir şekilde etkilenir. Bu hastalıkta günümüzde olduğu gibi sonucunda ölümler olması nedeniyle bu hastalı kesinlikle önemsenmesi gereken bir hastalıktır. Üşütme, direk olarak enfeksiyonel bir hastalık olduğu için kesinlikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü enfeksiyonlar kan yoluyla tüm vücuda yayılarak etkilerini gösterir.

Üşütme belirtileri nelerdir?
  • Üşütmüş bir insanın tüm vücudunda genel olan bir ağrı meydana gelir. Kişi elini ya da kolunu oynattığında kaslarında orta seviyeli bir ağrı hisseder bu nedenle oldukça ağır hareket eder.
  • Çocuklarda üşütmenin görülmesi durumunda yüksek ateş problemleri ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda ılık duş ile diğer ateş düşürme yöntemlerini kullanarak üşütme sorununu yaşayan kişinin ateşi düşürülmeye çalışılır. Eğer kişide yüksek ateş yoksa bol bol sıcak içecek tüketmelidir.
  • Yüksek ateş problemine eşlik eden terleme sorunu da baş gösterecektir. Bu nedenle kişinin teri soğumadan önce kesinlikle ıslanmış olan kıyafetlerin değiştirilmesi gerekir.
  • Kişide meydana gelen ağrılar ve enfeksiyonların öldürülmesi için enerjilerin harcanmasına bağlı olarak uyuşukluk hali meydana gelecektir. Bu belirtilerin hep birlikte görülmesi durumunda ise kişi yatağından kalkmayacaktır.
  • Bazı insanlarda üşütme, grip rahatsızlığıyla aynı anda görülebilir. Bu durumda şiddetli burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gibi rahatsızlıklar da hastalık belirtileri arasında görülebilir. Bu durumlarda üşütme kesinlikle tedavi edilmelidir.
  • Son olarak kusma, ciltte kızarıklık, nefes darlığı, boğulma hissi, mide bulantısı, baş ağrısı gibi belirtilerde görülebilmektedir.
Üşütmenin neden olduğu hastalıklar

Öksürük: Çok ciddi bir şekilde inatçı hal alarak kişide süreklilik gösterebilir.

Zatürre: Tedavi edilmeyen üşütme rahatsızlıkları zatürreye dönebilir.

Menenjit: Özellikle çocuklarda üşütmenin neden olduğu bir hastalıktır.

Boğaz ağrısı: Üşütmenin boğazlara vurması durumunda ortaya çıkmaktadır.

Kulak enfeksiyonu: Üşütme durumunda vücuttaki enfeksiyonun kulaklara etki etmesi durumunda oluşmaktadır.

Nezle: Kişide grip belirtileri göstererek ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Bronşit: Hemen hemen her yaşta görülebilen bu hastalık genellikle üşütme nedeniyle insanlarda etkiler gösterir.

Üşütme nasıl tedavi edilir?

Üşütme tedavisi aslında biraz da kişinin elinde olan durumlardan kaynaklanmaktadır. Çünkü kişi kendisine iyi baktığında ve gerekli olan şeyleri yaptığında olumlu etkiler göreceği için en önemli şey yine hastada bitmektedir. Bunun için hastanın bol bol C vitamini alması gerekmektedir. C vitamini, direk olarak vücutta bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalığa neden olan enfeksiyonların ölmesini sağlayacaktır. Bunun yanı sıra insanlarda üşütme problemi meydana geldiği zaman bol bol temiz hava önem taşır. Özellikle burun akıntısı, öksürük gibi problemler varsa temiz hava çok önemlidir. Bunlardan önce tıbbi tedaviye önem verilmelidir.

Üşütme Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Üşütme İshal Yapar mı?

Üşütme İshal Yapar mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Üşütme Belirtileri ve Tedavisi

Üşütme Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Mide Bağırsak Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Mide Bağırsak Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Mide Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Mide Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi