Mide Ağrısı Üşütme Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Mide Ağrısı Üşütme Belirtileri ve Tedavisi

Mide Ağrısı Üşütme, Mide ağrısı üşütme hastalığı her ne kadar kış aylarına mahsusmuş gibi görünse de insan vücudu yaz kış olmaksızın virüs, parazit ve bakterilerin saldırısına uğramaktadır. Midenizin grip olduğunu daha önce işitmedi iseniz işte size bir ilk! Çok sık karşılaşılan ve halk arasında mide üşütmesi olarak tanınan bir hastalık olan gastroenterit midenin grip olması demektir. İnsanları çok çabuk etkileyebilen bu hastalık bulaşıcı özellik taşımaktadır, bu sebeple de önce kaynağı belirlenmeli, dikkatli olunmalı ve mide ağrısı üşütme tedavi sürecine en kısa zamanda başlanmalıdır.

Mide Ağrısı Üşütme Neden Olur?
  • Mide ağrısı üşütmesinin ilk nedeni soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketilmesidir. Vücudun stabil olarak belli bir ısısı vardır. Bu ısıdan farklı olarak fazla soğuk yiyeceklerin mideye inmesi mideye şok etkisi yapar. Bu durum da mide ağrısı üşütmesi hastalığına sebep olur.
  • Bu hastalığın oluş aşamasında tarihi geçmiş gıdaların tüketilmesi de büyük rol oynar. Tüketim tarihi geçmesine az kalmış gıdalarda bile bakteriler hemen baş gösterir ve bu önce kişinin mide ağrısı üşütme sonra da bağırsaklarını olumsuz etkiler.
  • Bu hastalığın diğer bir sebebi de direnç kaybıdır. Kişi iyi ve yeterli beslenmez ise mide hemen virüs ve bakteriler tarafından ele geçirilir. Çünkü insan vücudunda mide bakterilere karşı güçsüz bir konumdadır.
Mide Ağrısı Üşütme Belirtileri Nelerdir?

Mide ağrısı üşütmesi olarak bilinen gastroenteritin en çok bilinen belirtisi mide yanmasıdır. Mide asidinin yemek borusuna kadar çıkıp yemek borusundan başlayıp gırtlağa doğru hissedilen bir ekşime olayıdır. Virüslerin mide içinde oluşturduğu etki sonucu mide yanması meydana gelir. Mide ağrısı üşütme hastalığında ortaya çıkan diğer bir şikâyet ise yoğun olarak karşılaşılan karın ağrılarıdır. Yalnız karın bölgesini değil aynı anda kasık bölgesini de saran bir ağrı şeklidir, şiddetli ve katlanılmaz bir ağrı olarak tanımlanır. Mide, yenilen yiyecekler sebebiyle rahatsızlık duyduğundan kişide normal olarak bir iştahsızlık baş gösterir. Yemek yeme isteği tamamen kaybolur, kişi tüm gün ağzına lokma koymak istemez. İştahsızlık beraberinde halsizliği de getirir. Çünkü yemek yiyemeyen kişiler yeterli enerjiden eksik kalır ve halsizleşir bitkin düşerler. Mide bölgesinde krampların oluşması, he hastada gözlemlenmekle beraber genel bir belirti olarak onaylanmıştır. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte kişilerde ağız kokusu da mide ağrısı üşütmesinin belirtileri arasında yer almaktadır. Bunun sebebi mide yanmasından kaynaklı oluşan mide kaynaması ve ağza kadar acı suların gelmesi olabileceği gibi iştahsızlıktan kaynaklanan uzun saatler boyunca yemek yiyememek de olabilir. Mide ağrısı üşütmesin de mide ve bağırsaklar olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Bunun için mide ağrısı üşütmesinin ileri aşamalarında kişilerde ishal durumu da görülür.

Mide Ağrısı Üşütme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sıvı Tüketimi: Mide ağrısı üşütme de vücudun tekrar eski haline gelmesi büyük bir önem taşır. Bu aşamada ise sıvı tüketimi ön plana çıkar, su tüketilmesi vücut için son derece önemlidir. Yalnız hastalık döneminde suya ek olarak bitki çayı, maden suyu, açık çay da tüketilebilir. Böylece hem hastalığın ilerlemesi engellenmiş hem de dehidrasyon durumunun meydana gelmesi önlenir.

Dinlenme: Mide ağrısı üşütmesi tedavisinde öne çıkan bir başka tedavi yolu da vücudun dinlenmesidir. Böylece vücudun toparlanma süreci hızlanmış olur. Yeterli uyku, günlük faaliyetlerin azaltılması virüs ve bakterilerle savaşta büyük bir avantajdır. Hastalar hatta mümkünse bütün bir gün yataktan çıkmamayı ve dinlenmeyi denemelidir.

Beslenme: bu hastalığın tedavi aşamasında hasta, yiyecek ve içeceklerine çok dikkat etmelidir. İştahsızlık durumu olduğundan dolayı mideyi yormayacak, mideye ağır gelmeyen gıdaların tercih edilmesi ve tüketilmesi önem kazanmaktadır. Bu dönemde hastaların kızarmış ve soslu yiyecekler, süt, baharatlı yiyecekler ve işlenmiş gıdalarda uzak durması gerekmektedir. Daha çok kızarmış ekmek ve kraker, muz, elma, pirinç ve çok yağlı olmayacak çorbalarla beslenmeye çalışmak en doğrusudur. Muz ishal durumunda bağırsak hareketliliğini kontrol edeceği için önemlidir.

Mide Ağrısı Üşütme Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Üşütmeye Ne İyi Gelir?

Üşütmeye Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çocuklarda Mide Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Mide Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Üşütme İshal Yapar mı?

Üşütme İshal Yapar mı?

Mide Üşütmesi İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Mide Üşütmesi İlacı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ciğer Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Ciğer Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Üşütme Bel Ağrısı Yapar mı?

Üşütme Bel Ağrısı Yapar mı?