Bel Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bel Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bel üşütmesi, çoğunlukla halk arasında kullanılmakta olan bir tabirdir. Kişide bel ağrısının yanında idrarda yanma, idrara sık çıkma, kasık ağrısı gibi yan belirtiler oluşturan, üşütme yüzünden ortaya çıktığı düşünülen bir durumdur. Fakat bu problem idrar yollarında oluşmuş olan bir hastalıktan dolayı olabilir. En çok da soğuk havalar idrar yollarının ve idrar kesesinin iltihaplanmasına yatkınlığını çoğaltmaktadır. Bu problem bağışıklık sistemini de büyük oranda zayıflatmaktadır. Bağışıklık sistemini zayıflatan bu hastalık en çok da kadınlarda ortaya çıkmaktadır. Ayrıca genel olarak kış mevsiminde olan bu hastalık ne kadar hafif bir hastalıkmış gibi görünse de sonuçları ağır olabilmektedir. Bu hastalık çok hızlıca ve önemsiz sayılabilecek olaylardan dolayı belirtilerini gösterebilir. Örneğin ayakların üşümesinden bile idrar yolları etkilenip hastalık ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca bu hastalığın belirtileri daha çok bel bölgesinde görülür. Buna rağmen boşaltım bölgesinde de belirtiler gösterebilir. Bu belirtiler de kişiye büyük rahatsızlıklar verecektir. Denildiği gibi bu hastalık, küçümsendiği ve bakılmadığı zamanlarda kronikleşebilir. Bunun sonucunda bazı böbrek rahatsızlıkları oluşabilir. Bu hastalığın bünyesi altına aldığı kesimlerden en büyük bölümü kadınlar ve genç kızlardır. Ayrıca ameliyat sonrası sonda kullanan hasta grubu, şeker hastaları ve yeni doğan bebekler de bu hastalığın bünyesi altına aldığı kesimlerdendir. Bu nedenle bunların da dikkatli olması gerekmektedir. Dikkatli olmaktan kasıt aslında kişinin kendine bazı konularda özen göstermesidir. Bu konulardan en önemli olanı bel bölgesini kesinlikle aşırı soğuk tutmamasıdır. Kişi bel bölgesini ne kadar ılık tutarsa hastalığa yakalanma riski bir o kadar azdır. Ayrıca kişi duştan çıktıktan sonra bel bölgesini iyice kurulamalıdır. Bunun nedeni kişinin bel bölgesinde kalan su kütlesi buharlaşacaktır. Bu esnada buharlaşan su, buharlaştığı bölgeye ısı kaybettirecek ve soğuğa maruz kalmasına neden olacaktır. Bu nedenle bu hastalıktan korunmak için en çok bel bölgesinin ılık tutulmasına önem gösterilmelidir.

Bel Üşütmesi Belirtileri: Öncelikle şiddetli kasık ağrıları en önemli belirtilerindendir. Kasık bölgesinden ziyade bel bölgesinin hemen hemen tamamında çok büyük ağrılar olabilir. Bu ağrılar aniden gelebilme özelliğine sahip ağrılardır. Ayrıca bu ağrılar geceleyin de ortaya çıkabilmektedir. İlk başlarda hastalık fazla ilerlememişken ağrıların şiddeti hafif denilebilecek seviyededir. Fakat bel bölgesi daha fazla soğuğa maruz bırakılırsa ve sıcak tutulup bakılmaya özen gösterilmezse ağrıların şiddeti iyice o zaman artacaktır. Bu ağrılar durmaksızın devam edebileceği gibi bir pozisyonda ya da belli bir hareket yaptığında da meydana gelebilmektedir. Ağrının yanında bel bölgesinde sertleşme de oluşabilir. Ağrı ve sertleşme birleşip de şiddetlenince hastayı hareket etmeyi engelleyecek konuma bile getirebilirler. Bel bölgesinde ağrının olması yanında karın bölgesinde kramplar ya da ağrılar görülebilir. Ayrıca idrar yaparken yanma hissi de çok kuvvetli seviyelere gelebilir. Hasta bu hastalık yüzünden zaten sık idrara çıkmaktadır. Yanma hissi çok kuvvetli olduğu zamanlarda hasta bir de sık idrara çıkarsa yanma hissiyle oluşan ağrı dayanılamayacak seviyelere kadar çıkabilir. Ayrıca bu belirtilerin yanında hastanın vücut ısısın dengesini ayarlayamamasından dolayı ateş de ortaya çıkabilir. Ateş ile bulantı da ortaya çıkabilir. Bu bulantıların sonu kusmaya gidebilir. Bu hastalık, her hastada farklı belirtiler gösterebilir. Bu nedenle acilen bir üroloji uzmanına danışılıp hastalığın nedenlerini öğrendikten sonra tedavisine başlanmalıdır.

Bel Üşütmesinin Tedavisi: Hasta bel üşütmesi yakınmasıyla doktora gittiyse tedaviye başlanmalı ve tedavi sürecine gerektiği özen gösterilmelidir. Bunun nedeni yaklaşık 7-10 gün boyunca ilaçların gerektiği gibi kullanılması takdirde hastalığın belirtilerinin hastanın vücudundan yok olmasıdır. Öncelikle bel bölgesinde üşütme hastalığı varsa vücutta enfeksiyon da var demektir. Bu enfeksiyon tam anlamıyla atılana kadar ilaç tedavisi durdurulmamalı ve devam edilmelidir. Bu hastalığın bel bölgesi ve kasık bölgesinde oluşturduğu şiddetli ağrılardan kurtulabilmek için ağrı kesici ilaçlar kullanılabilmektedir. Bel fıtığı da belde ağrı yapan bir rahatsızlıktır. Bel üşütmesi de belde ağrı yaptığı için bel fıtığı rahatsızlığı ile karıştırılabilir. Bel üşütmesi hastalığında belde ne kadar ağrı olsa da yapılan tetkiklerde özellikle de bel emarı çekildiğinde belde sorun olmadığı görüldüğünde bu iki hastalık birbirinden tamamen ayrılır. Asıl sorun idrar yollarındaki enfeksiyon yüzündendir. Bu idrar yollarındaki enfeksiyon geçirildiğinde bel bölgesinde olabilecek bütün ağrılar da ortadan kalkmış olur.

Bel Üşütmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ciğer Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Ciğer Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Mide Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Böbrek Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Üşütme Belirtileri ve Tedavisi

Üşütme Belirtileri ve Tedavisi

Üşütme Bel Ağrısı Yapar mı?

Üşütme Bel Ağrısı Yapar mı?