Bebeklerde Mide Üşütmesi Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeklerde Mide Üşütmesi Nasıl Geçer?

Bebeklerde mide üşütmesi nasıl geçer, dünyaya yeni gelmiş bebekler için anne sütü koruyucu etkiye sahiptir. Bu nedenle anne sütünü bırakan bebekler daha sık hasta olmaya başlarlar. Ama anne sütü emen bebeklerde de mide üşütmesi görülebiliyor. Bebeklerin mideleri gelişme aşamasında olduğu için daha hassas olurlar. Bu yüzden ani sıcaklık değişimi ile bakterilere karşı daha çok etkilenirler. Midenin çok sıcak derecedeki ani sıcak değişimlerine bağlı olarak üşütmesine mide üşütmesi denir. Mide üşütmesi virüsler ve bakterilerin etkisiyle de meydana gelir. Dikkat edilmediği durumlarda her bebeğin başına gelebilecek bir durumdur. Bebeklere sabahları açken soğuk içecekler verilmemeli. Bebeklere verilen gıdalardaki soğuk, sıcak dengesizliği midenin üşütmesine sebep olur. Mide üşütmesi ciddi hastalıklara yol açan bir durumdur. Bu yüzden bebeklere vereceğiniz gıdaların çok soğuk ya da çok sıcak olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Bebeklerde mide üşütmesi nasıl geçer?

Bebeklerde mide üşütmesi belirtileri, ishal kusma ve yüksek ateşle kendini belli eder. Bebekte huzursuzluk vardır. Bebek fazla sıvı kaybedebilir. Bu yüzden bebeği daha fazla emzirerek sıvı kaybını telafi edin. Hastalık çok ciddi değilse anne sütü ona yeterli gelecektir. Bol bol emzirmeniz bebeğe iyi gelir. Kendini çabuk toparlayacaktır. Bebeklerde mide üşütmesi görüldüğünde kendi başınıza ilaç vermeyin. Çok kusması var ise ateşi yüksek ise ve ishali de var ise mutlaka geciktirmeden doktora götürün.

Bebekte mide üşütmesi hafif ise tuz, su, şeker karışımı yaparak bebeğe verebilirsiniz. Bu şekilde bebeğin sıvı, enerji ve iyot ihtiyacı karşılanmalıdır. Küçük çocuklarda mide üşütmesini dinlenme ile ve bitki çayı takviyesi ile geçirebilirsiniz. Yiyecek olarak patates haşlaması verebilirsiniz, ayran içirebilirsiniz ya da yoğurt yedirebilirsiniz. Meyve olarak da muz yedirebilirsiniz. Çok faydalıdır.

Hastalığın nedeni virüsle olmuşsa doktor herhangi bir ilaç vermeyebilir. Ama hastalığa bakteriler neden olmuş ise bazı antibiyotik ilaçlarla tedaviye başlanır. Çocuklarda karın ağrısı olduğunda kesinlikle ağrı kesiciler verilmez. Çünkü ağrıya sebep olan karın içindeki önemli hastalığı baskılayarak geç fark edilmesine sebep olur.

Mide üşütmesi bebeklerin yiyeceklerindeki ısı sıcaklığına dikkat edilerek verildiğinde ve birkaç bitkisel yöntemle de kolayca tedavi edilebilir. Bebeklerde mide üşütmesi nasıl geçer, bitkisel tedavi olarak şunları kullanabilirsiniz;
  • Bir çay fincanı kadar suyun içine bir çay kaşığı kadar karabiber ilave edilir ve biraz demlendikten sonra içilir.
  • Birkaç dal taze ve güneş altında toplanmış kekik ince ince kıyıldıktan sonra bir cam şişenin ağzına kadar doldurulur ve şişenin üzerine saf zeytinyağı alacak şekilde doldurun. Sonra kapağını iyice kapatın. Daha sonra bu şişeyi iki hafta boyunca güneşin altında ya da güneş alan bir yerde bekletin. Ara ara bu yaptığımız malzemeleri karıştırın ve iyice süzün. Süzdükten sonra bir tane kesme şekerin üzerine damlatarak kullanılır.
  • Bir çay fincanı kadar suyun içine bir çay kaşığı kadar mercanköşk katılır ve demlenmesi için biraz bekletilir. Daha sonra süzülerek içilir.

Bebeklerde Mide Üşütmesi Nasıl Geçer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Üşütme Nasıl Geçer?

Üşütme Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Üşütme Belirtileri ve Tedavisi

Üşütme Belirtileri ve Tedavisi

Bel Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bel Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Böbrek Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Sırt Ağrısı Üşütme Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Ağrısı Üşütme Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Üşütmesi Belirtileri ve Tedavisi